Ανακοινώσεις

Ορατές ομάδες: Όλοι οι συμμετέχοντες

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΑΥΡΙΟ 24/4

από g.zaxaraki eclass -

Αγαπητοί Γονείς

Σας ενημερώνουμε ότι αύριο 24/4 δεν θα γίνει η δραστηριότητα της Κολύμβησης λόγω προγραμματισμένης διακοπής ρεύματος από την ΔΕΔΗΕ.

Από τη Διεύθυνση


ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΣΤΟ ΝΕΟ ΜΑΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟ

από Αλεξάνδρα Κωνσταντοπούλου -

Με συγκίνηση υποδεχθήκαμε  για πρώτη φορά το πρώι του Σάββατου τους/τις υποψηφίους εξωτερικούς  μαθητές και μαθήτριες  στην γραπτή αξιολόγηση για την εισαγωγή τους στην  Α΄ Γυμνασίου 2024-25 του Σχολείου μας. 

Με ένα ζεστό χαμόγελο και ένα μικρό κέρασμα υποδεχθήκαμε τα παιδιά.








Στιγμιότυπα από τις Δράσεις για την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας

από Αλεξάνδρα Κωνσταντοπούλου -

H 4η Απριλίου κάθε σχολικού έτους καθιερώνεται ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας.

Προσδοκώμενα αποτελέσματα της Πανελλήνιας Σχολικής Ημέρας Φιλοζωίας είναι:

  • Η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών /-τριών για τη βιοποικιλότητα και τις διάφορες μορφές ζωής, με έμφαση στην ευημερία και στην καλλιέργεια της ευαισθησίας και της ενσυναίσθησης για κάθε ζωντανό ον.
  • Η αναγνώριση και ο σεβασμός των δικαιωμάτων των ζώων από τους/τις μαθητές/τριες μέσω της ενεργούς προάσπισής τους.
  • Η εμπλοκή των μαθητών /-τριών σε δραστηριότητες ανάληψης δράσεων και πρωτοβουλιών φιλοζωίας.

 

 

ΔΙΑΚΡΙΣΗ 2ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΜΑΘΗΤΡΙΑΣ ΣΕ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΠΟΙΗΣΗΣ: ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ

από Αλεξάνδρα Κωνσταντοπούλου -

Είμαστε πάντα περήφανοι  για την πρόοδο και τις διακρίσεις των παιδιών μας.

Η Μαρία Μεταξία Ντανά  μαθήτρια της Ε' Δημοτικού   διακρίθηκε με  το 2ο έπαινο στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ποίησης  2024  με  τίτλο : 

«Νίκος Γκάτσος, ο ποιητής των στίχων» στην κατηγορία Α (αφορά μαθητές/τριες  Ε’ Δημοτικού – Β’ Γυμνασίου).  

Αντικείμενο του διαγωνισμού ήταν ποιήματα μαθητών εμπνευσμένα από το θέμα του διαγωνισμού ή κάποιο άλλο  θέμα της αρεσκείας τους.

Θερμά Συγχαρητήρια στη μικρή μας ποιήτρια !

Συγχαρητήρια και σε όλα τα παιδία μας που συμμετείχαν στον Διαγωνισμό.


Οδυσσέας Ελύτης:

«Θεωρώ την ποίηση μια πηγή αθωότητας γεμάτης επαναστατικές δυνάμεις. Αποστολή μου είναι να κατευθύνω τις δυνάμεις αυτές κατεναντίον ενός κόσμου που δεν μπορεί να αποδεχτεί η συνείδησή μου, έτσι ακριβώς, ώστε μέσω διαδοχικών μεταμορφώσεων να φέρω τον κόσμο αυτόν σε αρμονία με τα όνειρά μου».

Γιώργος Σεφέρης:

«Γιατί πιστεύω πως τούτος ο σύγχρονος κόσμος όπου ζούμε, ο τυραννισμένος από το φόβο και την ανησυχία, τη χρειάζεται την ποίηση. Η ποίηση έχει τις ρίζες της στην ανθρώπινη ανάσα – και τι θα γινόμασταν, αν η πνοή μας λιγόστευε;»

 Κωνσταντίνος Καβάφης:

«Ήθελα να δώσω φως και συγκίνηση σε όσους είναι σαν και εμένα καμωμένοι»….

 

 

 

 

 


Παλαιότερα θέματα...